Če bi sklepal po poročanju v medijih, nismo pravkar imeli volitev, ampak bodo šele v nedeljo.
V določenih osrednjih medijih ne pojenja poročanje o tem, kaj je vlada delala slabo in zakaj bi se morala zamenjati. Vtis imam, da se propaganda nadaljuje, zato ker od Pahorja tudi njegovi svetovalci ne pričakujejo ekonomskih uspehov. Da ne bi v javnosti vzbujali prevelikih pričakovanj, se raje trudijo razvrednotiti uspehe zadnjega mandata. V najboljšem primeru bo situacija analogna značilnostim političnega programa stranke LDS, ki so v svoj program med drugim zapisali, da se zavzemajo za ukinitev davka na plače.
Slovenski davek na plače je v Evropi unikum. Kot začasni davek ga je uvedla Drnovškova vlada leta 1996 (ko je bil minister za finance Mitja Gaspari – isti Gaspari, ki je skupaj z Milanom Martinom Cviklom naslednje leto izpeljal računovodsko mahinacijo, s katero je na prihodkovni strani proračunsko leto države podaljšal za dva tedna). Začasnega davka tudi premier Tone Rop do konca svojega mandata leta 2004 ni niti znižal.
Davek na plače je postopoma zniževala šele Janševa vlada, tako da do konca letošnjega leta tega davka ne bo več. To je spodbudilo pisce političnega programa LDS, da se pred letošnjimi volitvami zavzamejo za odpravo davka. Če bo Pahor vlado sestavil pred koncem leta, se bo torej lahko skupaj s Kresalovo na silvestrski večer pohvalil, da je njena predvolilna obljuba že izpolnjena.
Kot kaže, bi bil za naslednjo vlado ogromen uspeh, že če bi uspela vsaj približno ohraniti makroekonomsko sliko iz sedanjega mandata. Sodeč po tem, da se volilna kampanja nadaljuje, pa tega ne verjamejo niti rdeči, niti oranžni, niti nedolžni.
Filed under: Mediji, Mnenjski voditelji, Politike, Volitve in referendumi
Jaz imam tudi tak občutek. Kot da so ljudje odprli oči šele zdaj, ko je vsega konec. 😦
Sam verjamem, da je demokratična menjava oblasti splošno koristna.
Naslovi v časopisih se že berejo:” Bo morala nova vlada zamenjati Janševe politično nastavljene direktorje”
Kot kaže z nevmešavanjem in samoomejevanjem (jasno) ne bo nič. Po prepariranju javnosti na slabe gospodarske rezultate sledi prepariranje na nov kadrovski tsunami.
Zaresova „Najnovejša politika” uporablja novorek samoomejevanja kot navodilo in grožnjo: če se ne boste
podredilisamoomejili našimstrankarskimetičnim merilom, vas bomozamenjalisamoomejili s svojimiudarnikisamoomejenci, ki že stojijo v vrsti zakadrovanjesamoomejevanje.Intervju z Igorjem Šoltesom v Dnevniku 9.10.2010 razkriva, da se Borut Pahor in Franci Križanič pri kreativnem računovodstvu (beri: prikrojevanju javnih financ) zgledujeta po Janezu Drnovšku in Mitji Gaspariju.